Auchan Carpaccio de saumon mariné aux baies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 2.3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 13.529411764705882% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.5% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ubago Filetes De Melva Con Pimientos Del Piquillo En Aceite De Oliva (Similarity score: 12.44)
- L'authentique Truite Fumée Marinée (Similarity score: 15.20)
- 40 Fish Fingers Wild Caught (Similarity score: 15.50)
- La Cuisine Du Poissonnier,grand Frais Aiguillettes De Cabillaud Panées (Similarity score: 15.94)
- Meal Kit (Similarity score: 16.35)
- Produits Blancs Pilon De Poulet (Similarity score: 18.37)
- Fresh & Easy Neighborhood Tomato Mozzarella Pasta Salad (Similarity score: 21.53)
- Carrefour Sardinas En Aceite De Oliva (Similarity score: 22.57)
- Hummus Original (Similarity score: 23.63)
- Thon A L'huile D'olive (Similarity score: 24.57)
- Cornatur,migros Quorn Hot Dog (Similarity score: 25.77)
- Whole Foods,whole Foods Market Plain Baguel (Similarity score: 26.93)
- Fresh & Easy Llc Tomato Mozzarella Pasta (Similarity score: 27.18)
- Happea Happea Schoko Erbsendrink (Similarity score: 27.33)
- Le Trésor Des Dieux Sardines Huile D'olive Bio (Similarity score: 28.35)