Hummus Original
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.6g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.6g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 10% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 0 |
| Sodium | 113.19999999999999mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 113.2mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- L'authentique Truite Fumée Marinée (Similarity score: 9.86)
- 40 Fish Fingers Wild Caught (Similarity score: 17.30)
- Ubago Filetes De Melva Con Pimientos Del Piquillo En Aceite De Oliva (Similarity score: 17.54)
- Pita Bread Medium White (Similarity score: 17.71)
- La China Poblana (Similarity score: 19.41)
- Meal Kit (Similarity score: 20.10)
- Auchan Carpaccio De Saumon Mariné Aux Baies (Similarity score: 23.63)
- Whole Foods,whole Foods Market Plain Baguel (Similarity score: 24.20)
- Happea Happea Schoko Erbsendrink (Similarity score: 26.05)
- Golia Ananas Et Myrtille (Similarity score: 26.29)
- Fou Seng Nems Au Poulet (Similarity score: 26.96)
- Baked Pretzels (Similarity score: 27.08)
- Bonherba Mélisse Citronnelle Sans Sucres (Similarity score: 27.13)
- La Cuisine Du Poissonnier,grand Frais Aiguillettes De Cabillaud Panées (Similarity score: 27.55)
- Tortelloni Ricotta Epinards (Similarity score: 27.89)