Auchan Coco nature
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 803kj (192 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 803kj (192 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.2g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.2g |
| Saturated Fat | 14g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 93.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 93.3% |
| Saturated Fat Value | 14g |
| Score | 14 |
| Sodium | 16mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 16mg |
| Sugars | 9.2g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 9.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Hey Coco ! (Similarity score: 0.57)
- Monoprix Semoule Au Lait De Coco Vegan (Similarity score: 14.64)
- Coco Tribe Natural Yoghurt (Similarity score: 18.85)
- So Delicious Dairy Free Simply Strawberry Coconutmilk Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 20.35)
- Rewe Kokosmilch (Similarity score: 23.15)
- Rewe Kokosmilch (Similarity score: 23.15)
- Franprix Riz Au Lait De Coco (Similarity score: 23.87)
- Mentos Bonbons Goût Chloro (Similarity score: 24.81)
- Satori Kokosnussmilch Cremig (Similarity score: 26.25)
- Petit Pot Vanille Fraise (Similarity score: 26.63)
- Mentos Bonbons Tendres Dragerifies (Similarity score: 27.67)
- Asia Kokosmilch (Similarity score: 28.13)
- Bizim Mutfak Krem Şanti (Similarity score: 29.30)
- Rewe Beste Wahl Milky Sticks (Similarity score: 30.36)
- Edeka, Asia, Speisekammer Kokosnussmilch (Similarity score: 30.47)
Ingredients List
- Rice Starch
- Tapioca Starch
- Gelling Agent
- Lemon Juice From Concentrate
- Natural Coconut Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)