Satori Kokosnussmilch cremig
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 806kj (193 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 806kj (193 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.3g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.3g |
| Saturated Fat | 18g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 90% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 90% |
| Saturated Fat Value | 18g |
| Score | 12 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 2.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hacendado Preparado Culinario Uht A Base De Grasa Vegetal (18% Materia Grasa) (Similarity score: 15.46)
- Coco Tribe Natural Yoghurt (Similarity score: 18.57)
- Edeka, Asia, Speisekammer Kokosnussmilch (Similarity score: 24.03)
- Rama,upfield Deutschland Rama Cremefine Zum Aufschlagen (Similarity score: 24.24)
- Rama,unilever Cremefine Zum Aufschlagen (Similarity score: 24.24)
- Casino Hey Coco ! (Similarity score: 26.24)
- Auchan Coco Nature (Similarity score: 26.25)
- Riz Au Lait De Coco (Similarity score: 27.06)
- Chao An,chao'an Crème De Coco (Similarity score: 28.78)
- Blue Skies Coconut Ice Cream (Similarity score: 28.97)
- Nata Para Montar (Similarity score: 29.32)
- Rapunzel Kokosmilch (Similarity score: 29.65)
- Asia Kokosmilch (Similarity score: 30.18)
- Müller Bio Primo Kokosmilch (Similarity score: 30.31)
- The Nomeat Company No Moo Vanilla Ice Cream (Similarity score: 32.99)
Ingredients List
- Water
- Thickener
- Emulsifier
- Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)