Auchan Dame Blanche x4
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 845kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 845kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0.6 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.8 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.4g |
| Saturated Fat | 8.1g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 88.04347826086956% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 88% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gelato Caffè (Similarity score: 6.57)
- G7 Cocco (Similarity score: 7.42)
- Carrefour Coco (Similarity score: 9.17)
- Mövenpick Eiscreme, Schwarzwälder Kirsch (Similarity score: 13.58)
- Consum Helado Sabor A Leche Merengada (Similarity score: 14.27)
- Midor Ag Squice Vanilla Soft Ice (Similarity score: 14.32)
- G7 Banana (Similarity score: 14.52)
- Flete Helado Sabor A Leche Merengada (Similarity score: 15.05)
- Mixed Berry Gelato (Similarity score: 15.42)
- Hacendado 3 Sabores (Similarity score: 15.62)
- Rios, Penny Spaghetti Eis (Similarity score: 16.18)
- Marletto Lody O Smaku Czekoladowym (Similarity score: 16.20)
- Bruno Gelato Gelato Amarena (Similarity score: 16.99)
- Hacendado Gofio Con Salsa De Plátano (Similarity score: 17.04)
- G7 Yogurt Con Frutti Di Bosco (Similarity score: 17.14)
Ingredients List
- Water
- Almond
- Hazelnut
- Natural Vanilla Flavouring
- Skimmed Milk Powder
- Colza Oil
- Stabiliser
- E412
- Modified Starch
- Colour
- Sugar
- Glucose Syrup
- Coconut Oil
- Lactose
- Milk Proteins
- Chocolate Powder
- Emulsifier
- Soya Lecithin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)