Auchan Glace vanille praliné
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1192kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1192kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.4g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 78.57142857142857% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.6% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 18 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Deluxe Tiramisú (Similarity score: 7.51)
- Glace (Similarity score: 9.03)
- La Balade Gourmande Cônes Chocolat Pistache (Similarity score: 11.13)
- U Cônes Chocolat Pistache (Similarity score: 13.02)
- Miko,unilever Magnum Inspiration Crème Brûlée (Similarity score: 13.60)
- Carte D'or,unilever Lody O Smaku Jagodowym (Similarity score: 16.34)
- 1964 Avi Crujicono (Similarity score: 16.60)
- Casino Cônes Vanille X6 (Similarity score: 16.65)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Vanilla Toffee Bar Crunch (Similarity score: 16.86)
- Ben & Jerry's Menthe Chocolat (Similarity score: 17.12)
- Il Viaggiator Goloso Tiramisù (Similarity score: 17.31)
- Dolciando Crocchini (Similarity score: 17.57)
- Gelatelli Superb Vanille Chocolat (Similarity score: 17.63)
- Ben & Jerry's, Unilever Coffee Toffee Bar Crunch Ice Cream With Fudge Covered Toffee Pieces, Coffee Toffee Bar Crunch (Similarity score: 17.81)
- Netto Cône Chocolat Noisette (Similarity score: 18.55)