Auchan Le Poissonnier filet de saumon sans arête
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 870kj (208 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 870kj (208 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 3.1g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 23.846153846153847% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.8% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 0 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Salama Of Norway Saumon (Similarity score: 10.75)
- Sardine A L Huile (Similarity score: 10.84)
- Sardines (Similarity score: 10.94)
- The Tofoo Company Tempeh (Similarity score: 13.52)
- Maison Torres Rillettes De Poulet (Similarity score: 14.21)
- Salmón Ahumado (Similarity score: 14.47)
- Clearspot Organic Tempeh (Similarity score: 14.66)
- Msc Filet De Saumon Sauvage Avec Peau (Similarity score: 14.72)
- Pizza Hähnchen Döner Kebab (Similarity score: 15.36)
- Carrefour 4 Pavés Saumon Atlantique (Similarity score: 15.47)
- Tempehting Tempeh (Similarity score: 15.66)
- Saumon (Similarity score: 18.51)
- Donuts De Poulet (Similarity score: 18.61)
- Auchan Croques Rosti (Similarity score: 20.04)
- Charal Tournedos Dans Le Filet (Similarity score: 20.61)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)