Saumon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.8g |
| Saturated Fat | 3.3g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 26.829268292682922% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.8% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 4.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Msc Filet De Saumon Sauvage Avec Peau (Similarity score: 10.40)
- Delhaize Salade De Poulet (Similarity score: 14.85)
- Charal Tournedos Dans Le Filet (Similarity score: 15.48)
- Sardines (Similarity score: 15.83)
- Maison Torres Rillettes De Poulet (Similarity score: 15.99)
- Picard Bouchées De Poulet Au Saté (Similarity score: 16.58)
- Pouce,auchan Cuisse De Poulet Crue Surgelée (Similarity score: 17.44)
- Auchan Cuisses De Poulet Crues Auchan (Similarity score: 18.12)
- Cordon Bleu (Similarity score: 18.22)
- Auchan Le Poissonnier Filet De Saumon Sans Arête (Similarity score: 18.51)
- Carrefour 4 Pavés Saumon Atlantique (Similarity score: 18.54)
- Charal Entrecote (Similarity score: 19.56)
- U Coeurs De Filets De Saumon Atlantique (Similarity score: 20.21)
- 7fresh,7เฟรช,7 11,cp,ซีพี,cpram เบอร์เกอร์ ข้าวกล้องไก่แซ่บ (Similarity score: 20.62)
- Gut&günstig Norwegische Lachsfilets (Similarity score: 21.18)