Auchan Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 12.2g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 67.77777777777777% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.8% |
| Saturated Fat Value | 12.2g |
| Score | 9 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cucina Mozzarella Classico (Similarity score: 1.64)
- Conad Mozzarella (Similarity score: 4.21)
- Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 6.18)
- Bennet Mozzarella Biologica Bennet (Similarity score: 7.25)
- Giovanni Ferrari Fior Di Latte (Similarity score: 7.32)
- Supervalu Mozzarella Ball (Similarity score: 8.51)
- Casa Azzurra Morarella Casa Azura (Similarity score: 8.51)
- Les Croisés,marque Repère Mozzarella Maxi 18% Mg (Similarity score: 8.92)
- Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 10.80)
- Lovilio,carrefour Bio Bio Mozzarella (Similarity score: 11.49)
- Lovilio,lidl,zoma Bio Mozzarella (Similarity score: 11.49)
- Torvis, Parmalat Mozzarella (Similarity score: 12.05)
- Edeka Bio Mozzarella In Lake (Similarity score: 13.49)
- Ja!,rewe Mozzarella, 45% Fett I Tr (Similarity score: 13.49)
- Rewe Mozarella (Similarity score: 13.49)
Ingredients List
- Pasteurised Cow S Milk
- Salt
- Acidity Regulator
- Coagulating Enzyme
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)