Auchan Sirop d'érable Bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1139kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1139kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 64g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sperlari Mostarda Fichi Bio (Similarity score: 12.17)
- Monoprix Gourmet,monoprix Pur Sirop D'érable (Similarity score: 13.00)
- Monin Monin Syrup Orange (Similarity score: 15.26)
- Verival Bio Arhornsirup Grad A Mild (Similarity score: 15.30)
- Vinaigre Au Combava (Similarity score: 17.03)
- Tiptree, Wilkin & Sons Ltd Orange Marmalade No Peel (Similarity score: 17.20)
- Tiptree, Wilkin & Sons Ltd 'old Times' Orange Fine Cut Marmalade (Similarity score: 17.20)
- Tiptree,wilkin & Sons Ltd No Peel Orange Marmalade (Similarity score: 17.49)
- Sainsbury's Pure Canadian Maple Syrup (Similarity score: 17.55)
- Tiptree Wilkin And Sons Tiptree Orange Marmalade 454g (Similarity score: 17.72)
- Organic Maple Syrup (Similarity score: 18.38)
- 47 North Organic Maple Syrup (Similarity score: 18.38)
- Müller Kanadischer Ahornsirup (Similarity score: 18.97)
- Mackays Seville Orange Marmelade (Similarity score: 19.36)
- Mackays Vintage Marmalade (Similarity score: 19.36)