Organic Maple Syrup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 64g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 47 North Organic Maple Syrup (Similarity score: 0.00)
- Wilkin Sons Ltd,tiptree,wilkin & Sons Ltd ,wilkin & Sons Medium Cut Orange & Ginger Marmalade (Similarity score: 5.83)
- Real Bio Realbio Ahornsirup (Similarity score: 6.32)
- Wilkin & Sons Extra Jam, Strawberry (Similarity score: 6.32)
- สไตร์กิ้ง สไตร์กิ้ง ป๊อปปิ้ง แคนดี้ วอเตอร์เมล่อนเฟลเวอร์ (Similarity score: 6.82)
- Mackays Three Fruit Marmelade (Similarity score: 6.84)
- Mackays Mackays Orange Marmalade With Champagne (Similarity score: 6.85)
- Tiptree, Wilkin & Sons Ltd Orange Marmalade No Peel (Similarity score: 7.62)
- Tiptree, Wilkin & Sons Ltd 'old Times' Orange Fine Cut Marmalade (Similarity score: 7.62)
- Tiptree,wilkin & Sons Ltd No Peel Orange Marmalade (Similarity score: 8.25)
- Yummy Dino (Similarity score: 8.31)
- Sperlari Mostarda Fichi Bio (Similarity score: 9.06)
- Pure Maple Syrup (Similarity score: 10.20)
- Classic Foods Of America,classicisme Foot Of Américain Pure Maple Syrup Canada N•1 Medium (Similarity score: 10.20)
- Sanford Foods Inc Premium Quality Jam (Similarity score: 10.20)