Auchan Stevia - Édulcorant de table
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 0.09g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 71g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- De Traay Sirop De Dattes (Similarity score: 26.38)
- Cologran (Similarity score: 27.93)
- Savia De Palmera Canaria (Similarity score: 30.77)
- Meridian Organic Fairtrade Molasses (Similarity score: 30.94)
- Monin Sirop Thé Framboise (Similarity score: 31.32)
- Achatz Catering Sweet Balsamic Vinaigrette (Similarity score: 31.46)
- Koe Kombucha (Similarity score: 32.70)
- Monin Monin Concentré Thé Pêche 70cl (Similarity score: 33.77)
- Lemon Tea Monin Lemon Tea Thé Citron Syrup (Similarity score: 37.26)
- Karo Karo Vainilla (Similarity score: 38.41)
- Biscuiterie Brieuc Meringues (Similarity score: 39.58)
- Trolli, Ferrara Candy Company Trolli, Gummies (Similarity score: 40.59)
- Fazer Pihlaja (Similarity score: 40.86)
- Natursoy Sirope Flor De Coco (Similarity score: 41.63)
- Biona Organic Coconut Blossom Nectar (Similarity score: 41.69)
Ingredients List
- Lactose
- Sweetener
- E466
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)