Auchan Super Moelleux
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 874kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 874kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 0.1 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.4g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 46.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.7% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 4 |
| Sodium | 144mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 144mg |
| Sugars | 0.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dia Burger Meat Mixto (Similarity score: 18.99)
- Roler Mixta Cerdo+vacuno (Similarity score: 18.99)
- Tomato & Mozzarella (Similarity score: 20.31)
- Severino Homemade Pasta, Severino Pasta Mfg Severino Homemade Pasta, Spinach Stuffed Rigatoni Pasta (Similarity score: 26.09)
- Bozza's Ricotta & Spinach Ravioli (Similarity score: 26.97)
- Rôti De Porc Beurre Ail (Similarity score: 28.94)
- Ciliegine Di Mozzarella (Similarity score: 29.17)
- Ital'al Pizza Bolognaise (Similarity score: 29.32)
- Maître Coq Gourmandises De Volaille Pruneau Entier Et Poitrine Fumée (Similarity score: 30.00)
- Puck Puck Labneh (Similarity score: 30.89)
- Queso Fresco (Similarity score: 31.54)
- Delhaize Comté Aop (Similarity score: 32.53)
- Tesco British Beef Steak Mince 15% Fat (Similarity score: 34.38)
- Tesco Finest Aberdeen Angus Steak Mince (Similarity score: 34.38)
- Conserverie Betiko Rillettes De Poissons Aux Piquillos (Similarity score: 34.51)
Ingredients List
- Water
- Soy Protein
- Flavouring
- Dextrose
- Tomato Juice
- E160c
- Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)