Tomato & mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 10.71g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.71g |
| Saturated Fat | 4.29g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 54.58015267175572% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 1 |
| Sodium | 143mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 143mg |
| Sugars | 0.71g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Severino Homemade Pasta, Severino Pasta Mfg Severino Homemade Pasta, Spinach Stuffed Rigatoni Pasta (Similarity score: 19.76)
- Auchan Super Moelleux (Similarity score: 20.31)
- Ciliegine Di Mozzarella (Similarity score: 21.25)
- Rôti De Porc Beurre Ail (Similarity score: 22.63)
- Banana Pudding Cheesecake, Banana Pudding (Similarity score: 22.87)
- Bozza's Ricotta & Spinach Ravioli (Similarity score: 23.63)
- Ital'al Pizza Bolognaise (Similarity score: 26.98)
- Dia Burger Meat Mixto (Similarity score: 27.04)
- Roler Mixta Cerdo+vacuno (Similarity score: 27.04)
- Delhaize Comté Aop (Similarity score: 28.45)
- Puck Puck Labneh (Similarity score: 29.80)
- Queso Fresco (Similarity score: 29.95)
- Carla's Pasta Inc Buttered Noodles (Similarity score: 30.04)
- Picard Mini Crêpe (Similarity score: 32.13)
- Éclair (Similarity score: 32.86)
Ingredients List
- Pasta
- Salt
- Pepper
- Durum Wheat Flour
- Water
- Egg
- Salt
- Filling
- Vegetable Rennet
- Tomato
- Basil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)