Auchan Tagliatelles au basilic aux oeufs frais
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1238kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1238kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.5 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.3g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 29.411764705882355% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 29.4% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -2 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 1.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Moulin Des Moines Flocons De Teff (Similarity score: 14.63)
- El Granero Integral Teff (Similarity score: 14.65)
- Del Campo Peeled Giant Corn (Similarity score: 15.22)
- Lustucru Linguine 250g Lustucru Selection (Similarity score: 15.31)
- Whole Foods Market, Severino Pasta Mfg Whole Foods Market, Tuscan Kale Fettuccine (Similarity score: 15.86)
- Riche Vallée Haricots Géants (Similarity score: 16.95)
- Riche Vallée Lingots Blancs (Similarity score: 16.95)
- Haricots Rouges (Similarity score: 16.95)
- Riche Vallée Coco Blanc (Similarity score: 16.95)
- Haricots Noir (Similarity score: 16.95)
- Vitalite Grain De Vitalité, Haricots Rouges, Le Sachet De 500 G (Similarity score: 16.95)
- Boni Tagliatelle Aux Oeufs Frais (Similarity score: 18.45)
- Boni Tagliatelles Aux Oeufs Frais (Similarity score: 19.03)
- Hacendado Tagliatelle (Similarity score: 19.04)
- Ecochard Tagliatelles Ecochard (Similarity score: 19.93)