El Granero Integral Teff
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1243kj (298 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1243kj (298 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.7g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -2 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Moulin Des Moines Flocons De Teff (Similarity score: 0.14)
- Auchan Tagliatelles Au Basilic Aux Oeufs Frais (Similarity score: 14.65)
- Fusillis (Similarity score: 15.43)
- Boni Tagliatelle Aux Oeufs Frais (Similarity score: 16.77)
- Farine Francilienne Pain Quotidien, 5 Pains Orientaux (Similarity score: 17.12)
- Boni Tagliatelles Aux Oeufs Frais (Similarity score: 17.40)
- Ammo 5 Pain Orientaux (Similarity score: 17.88)
- Trofie (Similarity score: 18.51)
- Del Campo Peeled Giant Corn (Similarity score: 19.01)
- Delhaize Tagliatelles Épeautre (Similarity score: 20.25)
- Barilla Penne Lisce N 71 (Similarity score: 20.45)
- Riche Vallée Lingots Blancs (Similarity score: 21.41)
- Riche Vallée Haricots Géants (Similarity score: 21.41)
- Vitalite Grain De Vitalité, Haricots Rouges, Le Sachet De 500 G (Similarity score: 21.41)
- Haricots Noir (Similarity score: 21.41)
Ingredients List
- Teff
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)