Auchan Tartelette aux Pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.34g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.34g |
| Saturated Fat | 5.99g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 56.509433962264154% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.5% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 8 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 7.31g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brownwood Farms Chocolate Cherry Topping (Similarity score: 15.98)
- Weis Extra Creamy Whipped Topping (Similarity score: 16.51)
- Whipped Light Cream (Similarity score: 16.51)
- Whipped Light Cream (Similarity score: 16.51)
- Harris Teeter Extra Creamy Whipped Topping (Similarity score: 16.51)
- Dutch Farms Extra Creamy Whipped Topping (Similarity score: 16.51)
- Weis Whipped Topping (Similarity score: 16.51)
- Wild Mike's Wild Mike's Ultimate Pizza Supreme (Similarity score: 16.60)
- Häagen Dazs Vanille (Similarity score: 17.75)
- Trader Joe's Dark Chocolate Truffle (Similarity score: 18.19)
- Meadow Gold Whipped Topping (Similarity score: 19.79)
- Dairy Whipped Topping (Similarity score: 19.79)
- Whipped Topping (Similarity score: 19.80)
- Harris Teeter Whipped Topping (Similarity score: 19.80)
- Harris Teeter Original Whipped Topping (Similarity score: 19.80)
Ingredients List
- Egg
- Dextrose
- Glazing Agent
- Water
- Egg
- Cream
- Milk Proteins
- Salt
- Sugar
- Butter
- Almond
- Glucose Syrup
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)