Wild Mike's Wild Mike's Ultimate Pizza Supreme
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0.719 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.72 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.35g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.35g |
| Saturated Fat | 5.76g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 53.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.3% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 3 |
| Sodium | 0.446mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.4mg |
| Sugars | 2.88g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Tartelette Aux Pommes (Similarity score: 16.60)
- Houmous Aux Cocos De Paimpol (Similarity score: 17.33)
- Dutch Farms Extra Creamy Whipped Topping (Similarity score: 19.85)
- Harris Teeter Extra Creamy Whipped Topping (Similarity score: 19.85)
- Weis Whipped Topping (Similarity score: 19.85)
- Whipped Light Cream (Similarity score: 19.85)
- Weis Extra Creamy Whipped Topping (Similarity score: 19.85)
- Whipped Light Cream (Similarity score: 19.85)
- Merguez Bio (Similarity score: 20.49)
- Tre Mulini Pizza (Similarity score: 21.03)
- Häagen Dazs Vanille (Similarity score: 22.84)
- Pizza Margherita (Similarity score: 23.35)
- Ker Lagadeuc Rillettes De Dorade Grise Au Thyn Et Baies Roses (Similarity score: 24.62)
- Bell Burger Trible B (Similarity score: 25.22)
- Cotes De Porc Cuites (Similarity score: 25.73)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Pork Pattie Crumbles
- Uncured Pepperoni
- Shortening Flakes
- Olives
- Red Bell Pepper
- Green Bell Pepper
- Onion
- Canola Oil
- Sugar
- Salt
- Water
- Garlic
- Malt
- Yeast
- Soya Oil
- Corn Starch
- Spice
- Spice Packets
- Oregano
- Basil
- Marjoram
- Mixed Cheese
- Garlic
- Thyme
- Summer Savory
- Salt
- Enzyme
- Provolone
- Romano Cheese From Cow's Milk
- Parmesan
- Tomato Concentrate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)