Auntie Anne's Soft Pretzels
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1218kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1218kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 5.06g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.06g |
| Saturated Fat | 3.8g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 60.03159557661927% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | 5 |
| Sodium | 228mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 228mg |
| Sugars | 12.66g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12.66g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pain Aux Raisins U (Similarity score: 15.55)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 17.83)
- Rava Whole Wheat Chapati (Similarity score: 17.88)
- Chausson Aux Pommes (Similarity score: 20.18)
- Chausson Aux Pommes X 2 (Similarity score: 20.18)
- Chausson Aux Pommes (Similarity score: 20.18)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 20.18)
- Chausson Au Pomme (Similarity score: 20.18)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 20.18)
- Chausson Aux Pommes (Similarity score: 20.18)
- Chausson Aux Pommes (Similarity score: 20.18)
- Chausson Au Pommes (Similarity score: 20.18)
- Chausson Aux Pommes (Similarity score: 20.18)
- E Leclerc Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 20.18)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 20.18)
Ingredients List
- Pretzel
- Yeast
- E491
- Soya Oil
- E282
- Modified Cellulose
- Enzyme
- Butter Packet
- Natural Flavouring
- Cinnamon Sugar Packet
- Cinnamon
- Flour
- Water
- Sugar
- Contains 2% And Less Of The Following
- Vegetable Gums
- E471
- E412
- Molasses
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)