Avenue Vanilla ice cream with fudge flavored ripple, vanilla fudge swirl
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 862kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 862kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.94g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.94g |
| Saturated Fat | 5.88g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 19.12g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 4.42)
- Avenue Coconut Flavored Ice Cream With Shredded Coconut Flakes, Coconut (Similarity score: 7.78)
- Cookie Dough, Sweet Cream Gelato With Other Natural Flavors, A Rich Fudge Swirl & Gourmet Chocolate Chip Cookie Dough Pieces (Similarity score: 8.05)
- Market Pantry Cheesecake Ice Cream With Strawberries, Graham Crunch & A Strawberry Swirl, Strawberry (Similarity score: 10.75)
- Southern Home, Bruno's Supermarkets Inc Ice Cream (Similarity score: 10.84)
- Classic Ice Cream (Similarity score: 10.84)
- Great Value Cotton Candy Ice Cream, Cotton Candy (Similarity score: 11.01)
- Southern Home, Bruno's Supermarkets Inc Southern Home, Neapolitan Ice Cream, Vanilla, Chocolate & Strawberry (Similarity score: 11.09)
- La Laitière,nestlé Feuilleté De Mousse Café (Similarity score: 11.17)
- Cherry Vanilla Ice Cream, Cherry Vanilla (Similarity score: 11.45)
- Avenue Rum Raisin Ice Cream, Rum Raisin (Similarity score: 11.45)
- Tarte Pommes Normande Au Beurre, 4 6 Parts (Similarity score: 11.55)
- Bonta Divina Babà Al Rum (Similarity score: 11.79)
- Baba Au Rhum (Similarity score: 11.85)
- Bonta Divina Baba Au Rhum 2x120g +1gratuit (Similarity score: 11.85)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E516
- E410
- E407
- Artificial Vanilla Flavor
- E160b
- Cream
- Chocolate Ripple
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Whey
- Contains 2% And Less Of Mono And Diglycerides
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)