Market Pantry Cheesecake ice cream with strawberries, graham crunch & a strawberry swirl, strawberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 5.75g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 21.84g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.84g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Baba Au Rhum (Similarity score: 7.97)
- Bonta Divina Baba Au Rhum 2x120g +1gratuit (Similarity score: 7.97)
- Homestyle Ice Cream (Similarity score: 8.35)
- Bonta Divina Babà Al Rum (Similarity score: 8.52)
- Blackberry Cheesecake Flavored Ice Cream With Blackberry Swirls, Blackberry Cheesecake (Similarity score: 8.76)
- Maestro Italia Baba Au Rhum (Similarity score: 8.94)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.94)
- Adelie Glace Vanille Macadamia 900ml (Similarity score: 9.76)
- Nestlé Balaton Bumm (Similarity score: 9.90)
- Auchan Baba Au Rhum Avec Crème Au Rhum (Similarity score: 10.50)
- Avenue Strawberry Flavored Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 10.67)
- Avenue Vanilla Ice Cream With Fudge Flavored Ripple, Vanilla Fudge Swirl (Similarity score: 10.75)
- Avenue Rum Raisin Ice Cream, Rum Raisin (Similarity score: 10.89)
- Cherry Vanilla Ice Cream, Cherry Vanilla (Similarity score: 10.89)
- Ice Cream (Similarity score: 11.93)
Ingredients List
- Milkfat
- High Fructose Corn Syrup
- Graham Cookie Crunch
- Contains Less Than 2% Of Natural Flavor
- E471
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Strawberry Swirl
- Sugar
- Corn Syrup
- Strawberry
- Whey
- Cheesecake Flavor Base
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)