Azais Polito Salade de fruits de mer
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1268kj (304 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1268kj (304 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 15 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 15 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.7g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 5.882352941176471% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 5.9% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 212.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 212mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Salade De Fruits De Mer (Similarity score: 21.22)
- Le Gourmand Salade De Fruits De Mer (Similarity score: 21.95)
- Gaufres De Bruxelles (Similarity score: 25.82)
- Harmony Maquereaux Harmony (Similarity score: 28.95)
- Kerets Houmous Lentilles (Similarity score: 29.68)
- Rouleaux Impériaux (porc) (Similarity score: 30.32)
- Bofrost Gaufres De Bruxelles (Similarity score: 30.90)
- Ikea Bröd Mjukkaka (Similarity score: 31.33)
- Ikea Bröd Mjukkaka (Similarity score: 31.33)
- Picard Only Love Gaufres Cœurs (Similarity score: 31.50)
- Ocean Sea Langostino Crudo (Similarity score: 33.22)
- Pizza Al Salame (Similarity score: 34.73)
- Broccoli Fusion (Similarity score: 35.14)
- Siete Chickpea Flour Siete (Similarity score: 35.22)
- Le Trésor Des Dieux Filets De Maquereaux (Similarity score: 35.48)
Ingredients List
- Shellfish
- Colza Oil
- Bell Pepper
- Vinegar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)