Broccoli fusion
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 20 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 20 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 6 |
| Sodium | 220mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220mg |
| Sugars | 12g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Beignet Aux Pommes (Similarity score: 30.48)
- Kim, Delikato Sahne Meerrettich (Similarity score: 31.11)
- American Classic Chocolate Whole Ring Cake (Similarity score: 31.86)
- Bragg Vinaigrette Dressing & Marinade (Similarity score: 32.45)
- Whole Foods Market, Sourdough: A European Bakery Whole Foods Market, Soft Prairie Rolls (Similarity score: 33.59)
- Crêpes De Froment (Similarity score: 34.29)
- Thiriet Tagliattelles Aux St Jacques Et Crevettes Sauce Citronnée (Similarity score: 34.91)
- Azais Polito Salade De Fruits De Mer (Similarity score: 35.14)
- Marketside Marketside, Vinaigrette, Raspberry (Similarity score: 35.27)
- Yumbana Shoppe Mt Evans Muffins (Similarity score: 35.53)
- Picard Only Love Gaufres Cœurs (Similarity score: 36.11)
- Mcdonald's Frites Moyenne (Similarity score: 36.11)
- U Saveurs, U Crêpes De Froment Saveurs (Similarity score: 36.56)
- Rouleaux Impériaux (porc) (Similarity score: 36.90)
- Right Start Banana Mini Muffin Loaf (Similarity score: 38.95)
Ingredients List
- Broccoli
- Dressing
- Cashew Nuts
- Raisin
- Bacon Bits
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)