Bûche de chèvre sans sel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1025kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1025kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.5g |
| Saturated Fat | 13.3g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 13.3g |
| Score | 8 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lovilio Mini Mozarella (Similarity score: 6.82)
- Mozzarella Di Bufala Nonno Peppe (Similarity score: 11.68)
- Mozzarelline (Similarity score: 11.86)
- Mozarella Di Bufala Campana (Similarity score: 19.12)
- Milbona Crefée (Similarity score: 20.75)
- Kraft Queso Crema Philadelphia Original (Similarity score: 21.27)
- Emporium Strong Nature Chedar (Similarity score: 24.70)
- Crema Di Formaggio (Similarity score: 24.94)
- Del Gaudio Gourmet Mozzarella Di Bufala Campana Au Lait Cru (Similarity score: 25.10)
- Rewe Bio Mozzarella (Similarity score: 25.33)
- Panna Da Cucina (Similarity score: 25.68)
- Crêmet D’anjou Cointreau (Similarity score: 26.03)
- Ker Lagadeuc Rillettes De Dorade Grise Au Thyn Et Baies Roses (Similarity score: 29.47)
- Rotkäppchen Frischer Landrahm (Similarity score: 29.84)
- Dolis Caramelos De Cafe Sin Azucares (Similarity score: 31.06)