Mozarella di Bufala Campana
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 15g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 71.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 15g |
| Score | 8 |
| Sodium | 0.5599999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.6mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crema Di Formaggio (Similarity score: 7.74)
- Mozzarella Di Bufala Nonno Peppe (Similarity score: 8.17)
- Mozzarelline (Similarity score: 10.44)
- Lovilio Mini Mozarella (Similarity score: 14.40)
- Rotkäppchen Frischer Landrahm (Similarity score: 17.44)
- Bûche De Chèvre Sans Sel (Similarity score: 19.12)
- Del Gaudio Gourmet Mozzarella Di Bufala Campana Au Lait Cru (Similarity score: 20.87)
- Carrefour Bio Fromage À Tartiner Nature (Similarity score: 21.89)
- Carré Du Laitier (Similarity score: 22.71)
- Häagen Dazs Vanille (Similarity score: 23.95)
- Del Giudice, Centrale Del Latte Di Brescia Bocconcini (Similarity score: 24.39)
- Kraft Queso Crema Philadelphia Original (Similarity score: 24.57)
- Ker Lagadeuc Rillettes De Dorade Grise Au Thyn Et Baies Roses (Similarity score: 25.11)
- Milbona Crefée (Similarity score: 25.43)
- Deluxe Feuilletés Lotte (Similarity score: 27.48)