Bēnes Maize Zemgales saldskābā, puse/griezta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 4.8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 4.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 6.7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.7g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Sprouted For Life, Gluten Free Original 3 Seed Bread (Similarity score: 5.71)
- Green Legend Vegane Fisch Stäbchen (Similarity score: 12.39)
- Pumpkin Soft Bagels, Pumpkin (Similarity score: 19.15)
- Coblentz Distributing Inc Walnut Creek Foods, Pizza Crust (Similarity score: 19.26)
- Veganic Sesame Sunflower (Similarity score: 19.55)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Sprouted For Life, Gluten Free Flax Bread (Similarity score: 19.96)
- Tesco Seeded Sour Dough Bloomer Bread (Similarity score: 21.07)
- Tesco Sourdough Bloomer (Similarity score: 21.19)
- Delhaize Focaccia Pugliese (Similarity score: 21.50)
- Houmous Poivron Et Graine D Sésame (Similarity score: 22.99)
- Le Trésor Des Dieux Thon Vinaigre Balsamique Et Huile D'olive Basilic Le Tresor Des (Similarity score: 24.03)
- Morrisons Plain Naans (Similarity score: 24.09)
- Hawaiian Premium Bagels (Similarity score: 24.37)
- Empanadas (Similarity score: 24.44)
- La Belle Iloise Sardines À L'huile D'olive Et À La Tomate (Similarity score: 24.49)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Sesame
- Water
- Sugar
- Yeast
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)