Tesco seeded sour dough bloomer bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1078kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1078kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 4.5 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 10.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.1g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -3 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 2.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Delhaize Focaccia Pugliese (Similarity score: 9.23)
- Esselunga Pane Ai Tre Farri (Similarity score: 10.95)
- Green Legend Vegane Fisch Stäbchen (Similarity score: 11.95)
- Le Trésor Des Dieux Thon Vinaigre Balsamique Et Huile D'olive Basilic Le Tresor Des (Similarity score: 12.41)
- Crous Resto' Sandwich Bagnat Thon (niçois) (Similarity score: 13.54)
- Tesco Sourdough Bloomer (Similarity score: 13.69)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Aubergines, Aïl Et Basilic (Similarity score: 14.04)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Aubergines, Aïl Et Basilic (Similarity score: 14.04)
- Tesco Chicken Caesar Salad (Similarity score: 14.64)
- Terrine Végétale (Similarity score: 16.86)
- Hy Vee Breaded Onion Rings (Similarity score: 19.10)
- Houmous Poivron Et Graine D Sésame (Similarity score: 19.50)
- Rillettes De Sardine Au Piment D D'espelette (Similarity score: 20.27)
- Birds Eye Gluten Free 22 Chicken Nuggets (Similarity score: 20.57)
- P'tites Vendéennes 8 À 12 Sardines (Similarity score: 20.76)