Backyard Grill 3 Cheese Seasoned Beef Burgers
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.53g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.53g |
| Saturated Fat | 7.95g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 48.007246376811594% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 48% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 5 |
| Sodium | 99mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 99mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Backyard Grill Seasoned Mini Beef Burger Slider (Similarity score: 7.13)
- Butcher's Spare Ribs (Similarity score: 14.49)
- Fair Hof Faschiertes Gemischt (Similarity score: 19.63)
- Purland Hackfleisch Gemischt, Zum Braten (Similarity score: 22.93)
- K Purland Schweine Hackfleisch Zum Braten (Similarity score: 22.93)
- Gut Ponholz Hackfleisch, Rind (Similarity score: 25.66)
- Jumbo Rundergehakt (Similarity score: 26.21)
- Steak Haché Pur Bœuf (Similarity score: 29.17)
- Steak Haché 5% (Similarity score: 29.17)
- Jean Roze Jean Rozé Steaks Hachés Pur Bœuf 20% Mg La Barquette De 800 G (Similarity score: 29.17)
- Jean Roze Viande Hachée 20% Mg 600grs (Similarity score: 29.17)
- Al Marra'ah, Halal, Young Chicken Thighs (Similarity score: 30.40)
- Ground Beef (Similarity score: 30.43)
- Coop Pr!x Garantie Mozzarella 600g (Similarity score: 30.96)
- Bien Vu Steaks Hachés Pur Boeuf (Similarity score: 31.93)
Ingredients List
- Beef
- Cheddar
- Monterey Jack
- Swiss Cheese
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)