Backyard Grill Seasoned Mini Beef Burger Slider
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.35g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.35g |
| Saturated Fat | 7.96g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 47.35276621058894% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.4% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 5 |
| Sodium | 102mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 102mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Backyard Grill 3 Cheese Seasoned Beef Burgers (Similarity score: 7.13)
- Butcher's Spare Ribs (Similarity score: 12.83)
- Fair Hof Faschiertes Gemischt (Similarity score: 18.09)
- Jumbo Rundergehakt (Similarity score: 24.12)
- Al Marra'ah, Halal, Young Chicken Thighs (Similarity score: 26.87)
- André Krief 10 Steaks Hachés Pur Buf De 100 Grammes, Marque André Krief (Similarity score: 27.29)
- Steak Haché Pur Boeuf Ak (Similarity score: 27.29)
- Purland Hackfleisch Gemischt, Zum Braten (Similarity score: 28.10)
- K Purland Schweine Hackfleisch Zum Braten (Similarity score: 28.10)
- Bien Vu Steaks Hachés Pur Boeuf (Similarity score: 29.55)
- Sainsbury’s So Organic British Beef Rump Steak (Similarity score: 29.77)
- Coop Pr!x Garantie Mozzarella 600g (Similarity score: 30.42)
- Molino Azzurro Fiore Tomates Mozzarella (Similarity score: 30.77)
- Gut Ponholz Hackfleisch, Rind (Similarity score: 31.07)
- Rilette De Thon (Similarity score: 32.09)
Ingredients List
- Beef
- Cheddar
- Monterey Jack
- Swiss Cheese
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)