Baker Baker, fine dessert filling, cherry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 9 |
| Sodium | 26mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 26mg |
| Sugars | 34.21g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 34.21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Solo Cherry Cake & Pastry Filling (Similarity score: 0.00)
- Antiqua Vinaigre Balsamique Creme (Similarity score: 13.04)
- Carlo Magno Crème Au Vinaigre Balsamique De Modène (Similarity score: 16.45)
- Nestle Coffee Creamer Pumpkin Spice (Similarity score: 17.57)
- Winter Park Gummy Trees & Snowmen (Similarity score: 18.34)
- Harmons Inc Gummi Awesome Blossoms (Similarity score: 18.41)
- Nonchiamatemiaceto Nonchiamatemiaceto, Balsamic Vinegar, Mary Rose (Similarity score: 22.01)
- Crème De Vinaigre De Muscat (Similarity score: 22.92)
- Mengazzoli Crema Di Balsamico (Similarity score: 23.66)
- Crema All Aceto Balsamico Di Modena Igp (Similarity score: 24.30)
- Den Gamle Fabrik Apricot Jam (Similarity score: 24.79)
- Sirop D'érable Pur (Similarity score: 25.11)
- Lupita's Tamarindo (Similarity score: 26.15)
- Maui Epicure Llc Kapalua Brand, Exotic Fruit Jellies (Similarity score: 26.30)
- Bernard Sirop D’erable (Similarity score: 26.38)
Ingredients List
- Corn Syrup
- E202
- E211
- And Red 40
- Cherry
- Water
- Sugar
- Modified Corn Starch
- Natural And Artificial Flavouring
- E330
- E418
- Sodium Citrate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)