Den gamle fabrik Apricot jam
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 880kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 880kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 11 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 44g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Den Gamle Fabrik Blackberry (Similarity score: 9.35)
- Jakeman's 100% Pure Maple Syrup In Autumn Leaf Bottle, 250ml (Similarity score: 10.44)
- Sirop D'érable Pur (Similarity score: 14.32)
- Bernard Sirop D’erable (Similarity score: 15.20)
- Tres Tres Menta (Similarity score: 15.45)
- Compagnia Del Montale Compagnia Del Montale, Vigna Oro, Balsamic Vinegar (Similarity score: 16.23)
- Kirkland Signature Canada No1 Light Maple Syrup (Similarity score: 17.18)
- Crema Con Aceto Balsamico (Similarity score: 17.23)
- Maple Syrup (Similarity score: 17.64)
- Lee Kum Kee Austernsauce Panda Brand Oyster Sauce (Similarity score: 17.67)
- Black Rapberry Preserve (Similarity score: 17.77)
- Decacer Decacer Organic Maple Syrup (Similarity score: 18.03)
- Ferrarini Crema De Aceto Balsámico De Módena (Similarity score: 18.06)
- Wit's End Jam (Similarity score: 18.21)
- Fruit Spread (Similarity score: 18.33)
Ingredients List
- Apricot
- Sugar
- Water
- Acid
- Thickener
- Preservative
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)