Balade,Corman,Savencia Balade Creme Fraiche
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 808kj (194 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 808kj (194 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 12.8g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.32967032967034% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.3% |
| Saturated Fat Value | 12.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 3.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Balade,corman,savencia Crème Légère Uht 18% (Similarity score: 0.00)
- Auchan Creme Semi Epaisse (Similarity score: 7.95)
- Auchan Crème Légère Semi Épaisse 18% De Matière Grasse (Similarity score: 7.95)
- Nuestra Crema Sour Cream (Similarity score: 8.33)
- Alipende Nata Ligera Para Cocinar (Similarity score: 8.70)
- Leader Price Crème Semi Épaisse Légère (18 % Mg) (Similarity score: 9.01)
- Sour Lite Cream (Similarity score: 9.14)
- Coviran Nata Para Cocinar (Similarity score: 9.73)
- Nata Especial Cocina (Similarity score: 9.73)
- Ayala Nata (Similarity score: 9.73)
- Alteza Nata (Similarity score: 9.73)
- Auchan Nata Uht Ligera Para Cocinar (Similarity score: 9.73)
- Spar Nata Ligera Para Cocinar (Similarity score: 9.73)
- Puleva Nata (Similarity score: 9.73)
- Bonpreu Nata Líquida Per Cuinar (Similarity score: 9.73)
Ingredients List
- Light Cream
- Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)