Auchan Creme semi epaisse
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 808kj (194 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 808kj (194 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 12 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 3.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Crème Légère Semi Épaisse 18% De Matière Grasse (Similarity score: 0.00)
- Netto Crème Légère Semi Épaisse 18% (Similarity score: 2.83)
- Bridelice Crème Légère Semi Épaisse (Similarity score: 5.66)
- Leader Price Crème Semi Épaisse, Légère, 18 % De Matière Grasse (Similarity score: 7.07)
- Monoprix Crème Légère Semi Épaisse (Similarity score: 7.07)
- Franprix Crème Légère Semi Epaisse (Similarity score: 7.07)
- Nuestra Crema Sour Cream (Similarity score: 7.63)
- Balade,corman,savencia Balade Creme Fraiche (Similarity score: 7.95)
- Balade,corman,savencia Crème Légère Uht 18% (Similarity score: 7.95)
- Bridélice Crème Légère Semi Épaisse (Similarity score: 8.49)
- Bridélice Crème Légère Semi Epaisse (18 % Mg) (Similarity score: 8.49)
- Ato Nata Líquida Materia Grasa Para Cocinar (Similarity score: 9.55)
- Alipende Nata Ligera Para Cocinar (Similarity score: 11.88)
- Leader Price Crème Semi Épaisse Légère (18 % Mg) (Similarity score: 12.09)
- Ayala Nata (Similarity score: 12.65)