Bamboo SIROP POMME CASSIS
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 12 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 12 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 20 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 70g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 70g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Sirop Saveur Mojito (Similarity score: 4.30)
- Netto Sirop D'orange 1 Litre (Similarity score: 7.62)
- Top Budget , Sirop De Citron, La Bouteille De 1 L (Similarity score: 17.20)
- Aldi Gourmet Feigen Creme (Similarity score: 17.42)
- Bambo Sirop De Framboise (Similarity score: 18.44)
- Auchan Sirop De Thé Pêche (Similarity score: 21.11)
- Frucci,marque Repère, Frucci Soda Concentré Saveur Limonade (Similarity score: 26.82)
- Auchan Sirop De Citron Vert (Similarity score: 27.46)
- Florian Pétales De Rose (Similarity score: 27.69)
- Meringue Bleu Blanc Rouge (Similarity score: 27.84)
- Pan De Higo Especial Almendrado 400g (Similarity score: 27.94)
- Torta De Higos De La Alpujarra (Similarity score: 27.94)
- Florian Confiture Petales De Roses (Similarity score: 28.30)
- Nature Bio Sirop De Citron Bio (Similarity score: 28.33)
- Les Confituriers Du Morvan Cassis (Similarity score: 29.11)
Ingredients List
- Sugar
- Water
- Fruit Juice From Concentrate
- Chokeberry
- Acid
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)