Nature bio Sirop de citron Bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 20 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 71g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fruiss Sirop Saveur Spritz (Similarity score: 13.95)
- Auchan Sirop Saveur Mojito Fraise (Similarity score: 17.90)
- L Abeille Sirop De Grenadine (Similarity score: 19.86)
- Florian Pétales De Rose (Similarity score: 21.85)
- Top Budget , Sirop De Citron, La Bouteille De 1 L (Similarity score: 22.68)
- Netto Sirop D'orange 1 Litre (Similarity score: 24.75)
- Elodie Préparation De Miel Et De Gelée Royale (Similarity score: 25.34)
- Hiper Dino Datiles (Similarity score: 25.56)
- Albert Ménès Marmelade De Clémentine Corse En Tranches (Similarity score: 26.52)
- Crème De Marron (Similarity score: 26.58)
- Salsa Senapata Clementine (Similarity score: 28.24)
- Bamboo Sirop Pomme Cassis (Similarity score: 28.33)
- Les Jardins De Bellerive Creme De Marrons (Similarity score: 29.01)
- Sun Wave Mochis Au Haricot Mungo (Similarity score: 29.08)
- U Sirop Saveur Mojito (Similarity score: 29.12)
Ingredients List
- Water
- Acid
- Concentrated Lemon Juice
- Natural Lemon Flavouring
- Natural Flavouring
- Natural Lime Flavouring
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)