Banana pudding, banana
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.4699999999999998g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.47g |
| Saturated Fat | 9.88g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 72.75405007363771% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.8% |
| Saturated Fat Value | 9.9g |
| Score | 20 |
| Sodium | 185mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 185mg |
| Sugars | 28.4g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Häagen Dazs Salted Caramel (Similarity score: 18.19)
- Häagen Dazs Salted Caramel Beurre Salé (Similarity score: 18.19)
- Lemon Zest Cheesecake (Similarity score: 18.37)
- Ice Cream (Similarity score: 19.66)
- Häagen Dazs Chocolate Salted Caramel (Similarity score: 20.11)
- Creamy Vanilla Ice Cream Cake With Cookie Pieces Topped With Whipped Icing, Creamy Vanilla (Similarity score: 22.96)
- Mini Éclair Chocolat Vanille (Similarity score: 23.74)
- Ancel,dr Oetker Mon Gâteau Minute Pépites De Chocolat (Similarity score: 23.85)
- Valsoia (Similarity score: 23.97)
- Chocolate Spread (Similarity score: 24.56)
- Mercadona Roscón Bombón (Similarity score: 24.64)
- Chocolate Tres Leches Style Cake, Chocolate Tres Leches Style (Similarity score: 24.72)
- U Saveurs, U Mini Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 26.10)
- Chocolate Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 27.16)
- Ice Cream Sandwiches Mint Chocolate Chip, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 27.38)
Ingredients List
- Whole Milk
- Margarine
- Preservative
- Retinyl Palmitate
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Soya Bean
- Palm Oil
- Natural And Artificial Flavouring
- Salt
- Modified Corn Starch
- Unsalted Butter
- Sugar
- Natural Flavouring
- Graham Flour
- Honey
- Brown Sugar
- Sodium Caseinate
- Cellulose Gel
- Butter
- Raising Agent
- E491
- Soya Lecithin
- Water
- E435
- Carbohydrate Gum
- Monoglycerides
- E466
- Polyglycerate 60
- E412
- E433
- E102
- E330
- E110
- Cream Cheese
- Preservative
- E300
- Beta Carotene Color
- Wheat Flour
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Hydrogenated Coconut Oil
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)