Ancel,Dr Oetker Mon gâteau minute - Pépites de chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1192kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1192kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.4g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.4g |
| Saturated Fat | 4.4g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 80% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 80% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 34.5g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 34.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Banana Pudding, Banana (Similarity score: 23.85)
- Torta Sacher (Similarity score: 25.69)
- Mercadona Roscón Bombón (Similarity score: 28.91)
- Carrefour Cheesecake (Similarity score: 29.54)
- Chocolate Spread (Similarity score: 30.79)
- Something Sweet Inc Meringue Pie (Similarity score: 31.17)
- Chocolate Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 32.30)
- Creamy Vanilla Ice Cream Cake With Cookie Pieces Topped With Whipped Icing, Creamy Vanilla (Similarity score: 33.65)
- Häagen Dazs Chocolate Salted Caramel (Similarity score: 33.72)
- U Saveurs, U Mini Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 33.81)
- Ice Cream Sandwiches Mint Chocolate Chip, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 34.14)
- Ice Cream (Similarity score: 34.72)
- Valsoia (Similarity score: 35.17)
- Hyvee Mint Ice Cream With Chocolate Flavored Chips Between Two Chocolate Wafers Sandwiches, Mint Chip (Similarity score: 35.88)
- Mini Éclair Chocolat Vanille (Similarity score: 36.09)
Ingredients List
- Sugar
- Coconut Oil
- Modified Starch
- Emulsifier
- Glucose Syrup
- Raising Agent
- Skimmed Milk Powder
- Flavouring
- Caramelised Sugar
- Maltodextrins
- Wheat Flour
- Whey
- Chocolate Pieces
- Sugar
- Cocoa Paste
- Emulsifier
- Natural Vanilla Flavouring
- Egg White
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)