Banans foster, gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 812kj (195 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 812kj (195 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.99g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.99g |
| Saturated Fat | 6.72g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 74.99999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 52mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 22.39g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Prestige Real Gelato (Similarity score: 2.73)
- Philippe Faur Creme Glacée Marrons Éclats (Similarity score: 10.59)
- Ahold Tiramisu Gelato (Similarity score: 11.55)
- Double Dark Chocolate, Premium Gelato (Similarity score: 11.90)
- Glace Barbe À Papa (Similarity score: 12.22)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Food Lion, Ice Cream, Sweet Black Cherry (Similarity score: 12.75)
- Dolcezza Dolcezza, Stracciatella Gelato (Similarity score: 12.79)
- Danone,danette Danette Mousse Liégeoise (Similarity score: 12.79)
- Raspberry Cheesecake, Raspberry (Similarity score: 12.79)
- Nestlé Bûche Glacée Sensations Poire Chocolat (Similarity score: 12.91)
- Danone Dany Sahne Schoko Mousse (Similarity score: 13.26)
- All Natural Ice Cream, Peach (Similarity score: 13.44)
- Strawberry Premium Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 13.67)
- Vanilla Premium Ice Cream (Similarity score: 14.05)
- Nestle,froneri Bûche Glacée Sensation Poire Chocolat Caramel (Similarity score: 14.22)
Ingredients List
- Milk
- E417
- E401
- E407
- Maltodextrins
- E202
- E330
- Natural Flavouring
- Banana
- Cane Sugar
- Coconut Oil
- Cream
- Glucose
- Dextrose
- E471
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)