Nestle,Froneri Bûche glacée Sensation Poire Chocolat Caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 820kj (196 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 820kj (196 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.9g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 78.87323943661971% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.9% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Unilever,cremissimo Carte D'or Gelateria Chocolat (Similarity score: 3.34)
- Stracciatella (Similarity score: 7.26)
- Valsoia Gelato Gran Specialità Tartufo (Similarity score: 8.57)
- Carte D'or Affogato Al Pistacchio (Similarity score: 8.58)
- Spar Helado De Chocolate Con Virutas De Chocolate Negro (Similarity score: 9.63)
- Siviero Maria, G7 Gelato Panna Con Frutti Di Bosco (Similarity score: 10.99)
- Carrefour Saveur Crème Brûlée & Amandes Caramélisées (Similarity score: 11.05)
- Pilpa Stracciatela (Similarity score: 11.44)
- G7 Panna Con Frutti Di Bosco Con Fragoline E Frutti Di Bosco (Similarity score: 12.36)
- G7 Panna Con Frutti Di Bosco (Similarity score: 12.36)
- Carte Dor Affogato Al Pistacchio (Similarity score: 12.39)
- Carte D'or Carte D'or (Similarity score: 13.59)
- Le Saint Amour,les Pâtissiers De Touraine Gâteau Au Fromage Blanc À La Noix De Coco (Similarity score: 13.89)
- Prestige Real Gelato (Similarity score: 14.07)
- Banans Foster, Gelato (Similarity score: 14.22)