Bande de flan nature
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 6.2g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 63.917525773195884% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.9% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 148mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 148mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 7.47)
- Skol Sundae Supreme Premium Ice Cream, Skol Sundae Supreme (Similarity score: 12.47)
- Vanilla Premium Ice Cream Swirled With Salted Caramel, Chocolaty Coated Peanuts And Caramel Filled Footballs, Vanilla (Similarity score: 12.47)
- Plum Cake (Similarity score: 12.89)
- Casper's Ice Cream Co Inc Ice Cream Sandwich (Similarity score: 13.64)
- Millefeuille (Similarity score: 13.94)
- Real Premium Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 14.72)
- Ice Cream (Similarity score: 15.29)
- Homemade, United Dairy Farmers Ice Cream (Similarity score: 15.37)
- Premium Bear Tracks Caramel Revel With Caramel Cups And Pecans Ice Cream, Bear Tracks (Similarity score: 15.76)
- Chocolate Salted 'n Swirled Non Dairy Frozen Dessert, Chocolate Salted 'n Swirled (Similarity score: 19.48)
- Boardwalk Frozen Treats Llc Caramel Ice Cream With Salted Caramel Ribbon (Similarity score: 20.12)
- Vanilla Ice Cream With Salty Fudge Swirl And Sea Salt Fudge Brownie Bits (Similarity score: 20.29)
- Nestle,rolo Rolo Dessert (Similarity score: 20.66)
- Strawberry Cake (Similarity score: 20.69)