Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.21g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.21g |
| Saturated Fat | 7.37g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 63.64421416234888% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 158mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 158mg |
| Sugars | 24.21g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Real Premium Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 6.36)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 8.90)
- Nestle,rolo Rolo Dessert (Similarity score: 9.96)
- Premium Ice Cream, Praline Pecan (Similarity score: 10.01)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 11.16)
- Vanilla Premium Ice Cream Swirled With Salted Caramel, Chocolaty Coated Peanuts And Caramel Filled Footballs, Vanilla (Similarity score: 11.40)
- Skol Sundae Supreme Premium Ice Cream, Skol Sundae Supreme (Similarity score: 11.40)
- Millefeuille (Similarity score: 11.69)
- Homemade, United Dairy Farmers Ice Cream (Similarity score: 14.73)
- Plum Cake (Similarity score: 14.86)
- Bande De Flan Nature (Similarity score: 15.29)
- Food Marketing Consultants Inc San Bernardo, Italian Escapes, Premium Ice Cream, Italian Biscotti (Similarity score: 15.68)
- Pies (Similarity score: 16.30)
- Flan Nature (Similarity score: 16.46)
- Pie (Similarity score: 17.23)
Ingredients List
- Milk
- E412
- Cream
- Salted Caramel Swirl
- Sugar
- Skimmed Milk
- Cookies
- Egg Yolk
- Natural Flavouring
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)