Barrel O' Fun Snack Foods Company Kln Family Brands, Engine Co. 51, Corn Sncks, Hot Curls
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1941kj (464 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1941kj (464 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.14g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.14g |
| Saturated Fat | 1.79g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 10.022396416573349% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 1107mg |
| Sodium Points | 10 |
| Sodium Value | 1107mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Enjoy Life Enjoy Life, Plentils, Himalayan Pink Salt Lentil Chips (Similarity score: 9.26)
- Popcorners Simply Lentil Chips Gluten Free Jalapeno (Similarity score: 10.18)
- Veggie Straws, Zesty Ranch (Similarity score: 10.69)
- Freshkids Llc Fresh Kids, Veggie Straws (Similarity score: 11.18)
- Veggie Straws (Similarity score: 11.18)
- Eatsmart Snacks Eatsmart Snacks, Whole Grain Puffs, White Cheddar Cheese, White Cheddar Cheese (Similarity score: 14.78)
- Gluck Veggie Sticks Sea Salt And Vinegar Family (Similarity score: 15.63)
- Potato And Other Vegetable Snack (Similarity score: 15.76)
- Potato And Other Vegetable Snack (Similarity score: 15.76)
- Tony Russo Italian Style Bruschetta (Similarity score: 16.05)
- Taste Of Heaven Bakery Baked Bruschetta (Similarity score: 16.05)
- Taste Of Heaven Bakery Baked Bruschetta (Similarity score: 16.05)
- Giant Giant, Hummus Chips Tomato Basil (Similarity score: 16.43)
- U2,unes Taralli (Similarity score: 19.56)
- Pesto Alla Genovese (Similarity score: 19.86)
Ingredients List
- Cornmeal
- E129
- E330
- E150a
- E262ii
- E110
- Vegetable Oil
- Whey
- Salt
- Natural Flavouring
- E621
- Cheddar Cheese Blend
- Natural Flavouring
- Onion Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)