Gluck veggie sticks sea salt and vinegar family
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1943kj (465 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1943kj (465 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.1429g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.14g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 15 |
| Sodium | 1107.1428999999998mg |
| Sodium Points | 10 |
| Sodium Value | 1107.1mg |
| Sugars | 3.5714g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Giant Giant, Hummus Chips Tomato Basil (Similarity score: 9.30)
- Popcorners Simply Lentil Chips Gluten Free Jalapeno (Similarity score: 12.54)
- Freshkids Llc Fresh Kids, Veggie Straws (Similarity score: 14.04)
- Veggie Straws (Similarity score: 14.04)
- Veggie Straws, Zesty Ranch (Similarity score: 15.30)
- Saffron Road, American Halal Company Inc Bean Stalks, Cheddar (Similarity score: 15.39)
- Barrel O' Fun Snack Foods Company Kln Family Brands, Engine Co 51, Corn Sncks, Hot Curls (Similarity score: 15.63)
- Enjoy Life Enjoy Life, Plentils, Himalayan Pink Salt Lentil Chips (Similarity score: 16.02)
- Eatsmart Snacks Eatsmart Snacks, Whole Grain Puffs, White Cheddar Cheese, White Cheddar Cheese (Similarity score: 16.92)
- Tony Russo Italian Style Bruschetta (Similarity score: 21.03)
- Taste Of Heaven Bakery Baked Bruschetta (Similarity score: 21.03)
- Taste Of Heaven Bakery Baked Bruschetta (Similarity score: 21.03)
- Anchoïade (Similarity score: 23.91)
- U2,unes Taralli (Similarity score: 24.20)
- Zweifel Snacketti Onion Rings (Similarity score: 26.57)
Ingredients List
- Rice Flour
- E296
- Natural Flavouring
- Potato Flour
- Sunflower And Or Safflower Oil
- Spinach Powder
- Tomato Powder
- White Vinegar
- Salt
- Beetroot Powder
- E508
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)