Basil seed drink with melon flavour
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 18 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 12g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Assorted Chocolates (Similarity score: 22.27)
- Price Rite, Wakefern Food Corporation Iced Tea Mixed (Similarity score: 24.17)
- Hersheys Hersheys Blanca Negra 43ghersheys Blanca Negra 43g (Similarity score: 24.39)
- Vodka Belvedere Vodka 40% (Similarity score: 28.28)
- Fruima Boisson Aux Fruits Pomme Kiwi (Similarity score: 28.36)
- Daniel Stoffel Confiture Fraise Rhubarbe (Similarity score: 29.19)
- Difrutta Albicocca (Similarity score: 29.91)
- +lanzarote Jugo De Aloe Vera (Similarity score: 30.08)
- Coop Fine Food Gelato Fior Di Latte (Similarity score: 30.55)
- Tammy Le Rémeux (Similarity score: 30.68)
- Mentolin Caramels Mentolin Mel &mentol (Similarity score: 30.92)
- Sana Andrés Torta Turrón (Similarity score: 31.10)
- Yokoi's Vinegar Honey & Pure Apple Seasoned Vinegar (Similarity score: 31.14)
- Neo Botanica Mix Fresa Naranja (Similarity score: 31.15)
- Ricola Perlas De Hierbas Mentol Eucalipto (Similarity score: 31.18)