Bassetts Bassetts, ice cream, raspberry truffle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 10.39g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.68806161745829% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 10.4g |
| Score | 19 |
| Sodium | 91mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 91mg |
| Sugars | 24.68g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.68g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 6.94)
- Thiriet Charlotte Bavaroise Mousse À La Poire Et Au Chocolat (Similarity score: 8.29)
- Ice Cream (Similarity score: 11.50)
- Weis, Weis Markets Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 11.70)
- New Orleans Ice Cream Co Ice Cream (Similarity score: 11.95)
- Campfire Crunch Ice Cream (Similarity score: 12.25)
- Double Rainbow Double Rainbow, Ice Cream, Dulce De Leche (Similarity score: 12.36)
- Ice Cream (Similarity score: 13.12)
- Ultra Premium Ice Cream (Similarity score: 13.17)
- Gelatelli,lidl Choco Brownie (Similarity score: 13.92)
- Shurfine Creamery Select Premium Ice Cram (Similarity score: 14.16)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Cinnamon Buns Caramel (Similarity score: 14.32)
- Ice Cream (Similarity score: 14.61)
- Ice Cream (Similarity score: 14.65)
- Mocha Black Cherry Ice Cream (Similarity score: 14.70)
Ingredients List
- Cream
- E407
- Soya Lecithin
- Vanilla
- Vanilla Pod
- Milk
- Sugar
- Raspberry Sauce
- Raspberry Candy Pieces
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- E412
- E415
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)