Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.65g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.65g |
| Saturated Fat | 9.73g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64.69414893617021% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 17 |
| Sodium | 84mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 24.78g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.78g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Edeka Panna Cotta (Similarity score: 7.77)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Blondie Ambition (Similarity score: 7.87)
- Rewe Bakery Cake (Similarity score: 8.54)
- Real Premium Chunks Of Cookie Dough And Sweet Fudge Mixed In Ice Cream, Cookie Dough (Similarity score: 9.23)
- Gelatelli Duo Dough&brownie (Similarity score: 9.56)
- Double Rainbow Double Rainbow, Ice Cream, Dulce De Leche (Similarity score: 11.09)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Cinnamon Buns Caramel (Similarity score: 11.19)
- Alden's Organic Dough Yeah Cookie Fudge Ice Cream (Similarity score: 11.78)
- Ultra Premium Ice Cream (Similarity score: 12.46)
- Thiriet Charlotte Bavaroise Mousse À La Poire Et Au Chocolat (Similarity score: 12.99)
- Verry Black Cherry Ice Cream With Chocolate Flakes (Similarity score: 13.01)
- Real Premium Cinnamon Stick Rich Cinnamon Graham Cracker Swirled In Creamy Cinnamon Ice Cream, Cinnamon Stick (Similarity score: 13.12)
- Bassetts Bassetts, Ice Cream, Raspberry Truffle (Similarity score: 13.12)
- Haägen Dazs Haagen Dazs Extraaz Cookie Douglas Dynamo (Similarity score: 13.61)
- Choco Lots Of Love Dark Chocolate Ice Cream With Chewy Fudge Brownie Pieces, Choco Lots Of Love (Similarity score: 13.80)
Ingredients List
- Cream
- E410
- Sea Salt
- Cane Sugar
- Whey Solids
- Skimmed Milk
- Vanilla Extract
- Vanilla Bean Paste
- Cardamom
- Tapioca Starch
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)