Batch Batch, ice cream, salted caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.63g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.63g |
| Saturated Fat | 10.19g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 61.12777444511097% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.1% |
| Saturated Fat Value | 10.2g |
| Score | 17 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 21.3g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rich & Creamy Ice Cream (Similarity score: 6.36)
- Fine Ice Creams (Similarity score: 8.29)
- Ultra Premium Ice Cream (Similarity score: 10.25)
- Ben & Jerry's, Unilever Caramel Ice Cream With A Swirl Of Caramel & Fudge Covered Caramel Chunks, Triple Caramel Chunk (Similarity score: 11.00)
- Giant Eagle Crunch Ice Cream Bars (Similarity score: 11.31)
- Sasquatch Tracks Loaded With Peanut Butter Cups Ice Cream, Sasquatch Tracks (Similarity score: 12.55)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Helado Cookies & Cream (Similarity score: 12.81)
- Ice Cream (Similarity score: 12.94)
- Maison Prolainat Crème Glacée (Similarity score: 13.23)
- Rosa Brothers Milk Company Ice Cream (Similarity score: 13.35)
- Tillamook Really Creamy Ice Cream Malted Moo Shake (Similarity score: 13.78)
- Sanders Hot Fudge Sundae Fountain Ice Cream (Similarity score: 13.80)
- Pump And Circumstance Pumpkin Ice Cream With Cinnamon Graham Ribbon And Pie Crust Pieces (Similarity score: 13.82)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Cookies And Cream (Similarity score: 14.25)
- Häagen Dazs Strawberry Cheesecake (Similarity score: 14.55)
Ingredients List
- Cream
- Milk
- Cane Sugar
- Egg Yolk
- Skimmed Milk
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)