Sasquatch tracks loaded with peanut butter cups ice cream, sasquatch tracks
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.09g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.09g |
| Saturated Fat | 9.28g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 60.02587322121603% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 82mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 82mg |
| Sugars | 24.74g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.74g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fine Ice Creams (Similarity score: 7.39)
- Ice Cream (Similarity score: 7.53)
- Cookie Dough With M&m's Premium Ice Cream (Similarity score: 7.88)
- Gelatelli,vemondo Peanut & Cookies (Similarity score: 7.94)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.04)
- Grandessa Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 9.06)
- Tillamook Really Creamy Ice Cream Malted Moo Shake (Similarity score: 10.04)
- Sanders Hot Fudge Sundae Fountain Ice Cream (Similarity score: 10.14)
- Rewe Bests Wahl Peanut Cookie Veganes Vanilleeis (Similarity score: 10.86)
- Vitasia Peanut Cookie Eis (Similarity score: 10.86)
- 365 Everyday Value Pumpkin Pie Ice Cream Sandwiches, Pumpkin Pie (Similarity score: 11.71)
- Ice Cream (Similarity score: 11.72)
- Tarte Aux Framboises (Similarity score: 12.31)
- Batch Batch, Ice Cream, Salted Caramel (Similarity score: 12.55)
- Rich & Creamy Ice Cream (Similarity score: 12.60)
Ingredients List
- Milk
- E412
- Soya Lecithin
- E410
- E415
- E160b
- Cream
- Cane Sugar
- Fudge
- Peanut Butter Cups
- Tapioca Syrup
- Tapioca Starch
- Vanilla Extract
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)