Bauer Feiner Schmand
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 16.7g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 69.58333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.6% |
| Saturated Fat Value | 16.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 3.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Plpks "dundaga" 25% Skābais Krējums (Similarity score: 4.47)
- Rewe Regional,rewe Schmand Aus Hessen (Similarity score: 4.72)
- Gut & Günstig Haltbarer Schmand (Similarity score: 5.38)
- Gut & Günstig Schmand (Similarity score: 5.38)
- Gut & Günstig Haltbarer Schmand (Similarity score: 5.38)
- Gutes Land H Schmand (Similarity score: 5.38)
- Ja! Ja! Schmand 24% Fett (Similarity score: 5.71)
- Vivi Verde, Coop Panna Da Cucina Senza Carragenina Bio (Similarity score: 6.20)
- Penny Schmand (Similarity score: 7.28)
- Milfina Schmand (Similarity score: 7.28)
- Milbona Schmand (Similarity score: 7.31)
- Berchtesgadener Land Frischer Schmand (Similarity score: 9.92)
- Schmand (Similarity score: 10.36)
- Tre Valli Panna Da Cucina (Similarity score: 11.34)
- K Classic Schmand (Similarity score: 11.45)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)