Schmand
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 15g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 15g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 3.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gut & Günstig Haltbarer Schmand (Similarity score: 7.01)
- Gut & Günstig Haltbarer Schmand (Similarity score: 7.01)
- Gut & Günstig Schmand (Similarity score: 7.01)
- Gutes Land H Schmand (Similarity score: 7.01)
- Milfina Schmand (Similarity score: 8.55)
- Penny Schmand (Similarity score: 8.55)
- Milbona Schmand (Similarity score: 8.58)
- Berchtesgadener Land Frischer Schmand (Similarity score: 9.63)
- Bauer Feiner Schmand (Similarity score: 10.36)
- Rewe Regional,rewe Schmand Aus Hessen (Similarity score: 11.91)
- Ja! Ja! Schmand 24% Fett (Similarity score: 12.34)
- Biobio Schmand (Similarity score: 12.66)
- Schwälbchen Frischer Schmand (Similarity score: 12.78)
- Gut Bio Schmand (Similarity score: 13.19)
- Vivi Verde, Coop Panna Da Cucina Senza Carragenina Bio (Similarity score: 13.51)